First Contentful Paint (FCP) nedir?

DCL ve FCP, Google’ın bir web sayfasının performansını değerlendirmek için kullandığı önemli metriklerdir. Bu metrikler, yalnızca bir sayfanın toplam yükleme süresini veya ilk bayta kadar geçen süreyi (TTFB) ölçmekten daha derine iner.

FCP
FCP

DCL nedir?

DOMContentLoaded’ın kısaltması olan DCL, önemli bir web sayfası performans ölçümüdür. DCL, bir tarayıcının herhangi bir istemci tarafı komut dosyasını uygulamaya hazır olduğu noktayı ölçer . Daha teknik terimlerle, DCL, DOM’nin (Belge Nesne Modeli) tarayıcı tarafından bir araya getirildiği ve hiçbir stil sayfasının JavaScript’in yürütülmesini engellemediği bir web sayfasını yükleme işlemi sırasındaki zamandır. (Bu terimleri anlama konusunda yardım için aşağıdaki ‘Web sayfalarının nasıl çalıştığına ilişkin kısa not’ bölümüne bakın.)

FCP nedir?

First Contentful Paint veya FCP, bir diğer önemli performans ölçümüdür. FCP, DOM’den ilk içeriğin oluşturulduğu zamandaki noktayı ölçer – yani ilk HTML öğesinin görüntülendiği anlamına gelir. Bu, metin, resim veya kullanıcının web sayfasının bir parçası olarak tanıyacağı herhangi bir şey olabilir. First Contentful Paint, sayfanın herhangi bir öğesinin ne zaman işlendiğini ölçen First Paint’ten (FP) farklıdır.

Meydana gelen ‘ilk’ şeyi ölçen başka performans ölçütleri de vardır. Örneğin, Time To First Byte (TTFB), bir web sunucusundan gelen ilk baytın tarayıcıya ne zaman ulaştığını ölçer. Ancak FCP, kullanıcının bir sayfanın başarıyla yüklenmeye başladığını görebildiği ilk noktayı ölçer. Kullanıcının web performansına ilişkin algısı, kullanıcıları bir web sitesinde etkileşimde tutmak için önemli olduğundan, TTFB, kullanıcının bakış açısından neredeyse önemsizdir .

DCL ve FCP SEO’yu nasıl etkiler?

Web sitesi hızı, sağlam bir SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisinin çok önemli bir parçasıdır. Performans, Google arama motoru sıralamaları için özellikle önemli bir faktördür. DCL ve FCP, Google’ın performans değerlendirmesinde vurguladığı iki metriktir ve Google PageSpeed ​​Insights, geliştiricilerin bunları ölçmesine yardımcı olur. (Google, bu iki performans metriğinin arama sıralamalarını ne kadar etkilediğini tam olarak paylaşmasa da, kesinlikle onları hesaba katar.)

Geliştiriciler, bir site için bu performans ölçümlerini iyileştirmek için birkaç adım atabilir. Bir CDN’yi önbelleğe alma ve kullanma avantajlarından yararlanmak, DCL ve FCP sürelerini iyileştirmek için iki temel adımdır.

Hızlı CDN, DCL ve FCP’yi nasıl geliştirir?

İçeriği dünya çapındaki konumlarda önbelleğe alarak web sitelerini büyük ölçüde hızlandırır, böylece HTTP isteklerine çok daha hızlı yanıt verilir. Sonuç olarak, tarayıcılar sayfa HTML’sini daha hızlı alarak bu ölçümlerin her ikisini de iyileştirir.

Web sayfalarının nasıl çalıştığına dair kısa bilgilendirme

Bir web sayfası, HTML kodu, CSS kodu ve JavaScript kodunun birleşiminden oluşur. Bir tarayıcı bir web sayfası için istekte bulunduğunda, ilgili web sunucusu, diğer şeylerin yanı sıra, tarayıcının ayrı olarak talep etmesi gereken tüm CSS, JavaScript ve diğer varlıkların bir listesini içeren bir HTML dosyası gönderir.

  • HTML, tarayıcılara içeriğin nasıl görüntüleneceği ve diğer varlıkların nasıl isteneceği konusunda talimatlar sağlayan koddur.
  • CSS, HTML içeriğinin nasıl görünmesi gerektiği ve web sayfalarının nasıl düzenlendiği konusunda daha fazla talimat sağlayan koddur.
  • JavaScript, HTML içeriğini alabilen ve belirli koşullar karşılandığında değiştirebilen bir programlama dilidir. Ek olarak JavaScript, 3B oluşturma, oyunlar veya diğer teknik olarak karmaşık etkinlikler gibi daha karmaşık görevler için kullanılabilir.

HTML dosyası, sayfada görünen içeriği, bu içeriğin nasıl görüntüleneceğine ilişkin talimatları ve diğer kaynaklardan gelen resimler gibi diğer içerikleri yükleme talimatlarını içerir. CSS dosyalarına (stil sayfaları) ve JavaScript kitaplıklarına daha fazla talimatla bağlanır. Tarayıcı daha sonra bu kodu alır, yorumlar ve ortaya çıkan web sayfasını görüntüler.

Çoğu tarayıcıda, herhangi bir web sayfasına sağ tıklayarak ve açılır menüden ‘Sayfa Kaynağını Görüntüle’yi seçerek tarayıcının yorumladığı HTML dosyasını görüntülemek mümkündür. HTML dosyası daha sonra yeni bir sekmede açılacaktır. Dosyanın metni neredeyse her zaman ‘<!DOCTYPE html>’ ile başlar.

Bir cevap yazın