Görsel Sıkıştırma Nedir?

Görüntü dosyalarının sıkıştırılabileceği birkaç farklı yol vardır. İnternet kullanımı için en yaygın iki sıkıştırılmış grafik görüntü formatı JPEG formatı ve GIF formatıdır. JPEG yöntemi daha çok fotoğraflar için kullanılırken GIF yöntemi, geometrik şekillerin nispeten basit olduğu çizgi resimler ve diğer görüntüler için yaygın olarak kullanılır.

Görsel sıkıştırma
Görsel sıkıştırma

Görüntü sıkıştırma, orijinal görüntüyü birkaç bit ile kodlayan bir veri sıkıştırma uygulamasıdır. Görüntü sıkıştırmanın amacı, görüntünün fazlalığını azaltmak ve verileri verimli bir biçimde depolamak veya iletmektir.

Özünde, görüntü sıkıştırma, boyutunu küçültmek için bir görüntü dosyasının belirli bölümlerini kaldırdığınız veya grupladığınız zamandır. Neden bunu yapıyorsun? İşte birkaç neden.

  • Web sitesi optimizasyonu için , sıkıştırılmamış resimlere sahip sitelerin yüklenmesi daha uzun sürebilir ve bu nedenle ziyaretçilerinizin hemen çıkmalarına neden olabilir.
  • Görüntü göndermek ve yüklemek için. Sıkıştırılmamış bir resmin yüklenmesi biraz zaman alabilir ve bazı e-posta sunucularının dosya boyutu sınırı vardır.
  • Sabit sürücünüz üzerindeki depolama etkisini azaltmak için.

Görüntü sıkıştırma nasıl çalışır?

İki tür görüntü sıkıştırma yöntemi vardır – kayıpsız ve kayıplı . İkisine de hızlıca bir göz atalım.

Kayıpsız sıkıştırma

Kayıpsız sıkıştırma, sıkıştırılmadan öncekiyle aynı kaliteyi korurken dosyanın boyutunu küçültmek için kullanılan bir yöntemdir . Örneğin, bir DSLR fotoğraf makinesinde muhtemelen fotoğrafları RAW veya JPEG olarak kaydetme seçeneğiniz vardır. RAW dosyalarında sıkıştırma yoktur ve profesyonel bir fotoğraf düzenleyici iseniz harikadır. Ama daha fazla yer kaplıyorlar. Öte yandan JPEG, sabit sürücünüzü o kadar hızlı doldurmaz, ancak dönüştürme sırasında verilerin bir kısmı kaybolur.

Kayıpsız görüntü türleri şunları içerir:

  • RAW – Birçok DSLR’de bulunur ve kameranın sensöründen alınan tüm ışık verilerini tutar. Bir profesyonel için bu harika bir haber. Ancak, bu dosya türlerinin boyutu oldukça büyük olma eğilimindedir. Ayrıca, RAW’ın farklı sürümleri vardır ve dosyaları düzenlemek için belirli yazılımlara ihtiyacınız olabilir.
  • PNG – Bir fotoğraftaki desenleri arayarak ve bunları birlikte sıkıştırarak küçük boyutlarını korumak için görüntüleri sıkıştırır. Sıkıştırma tersine çevrilebilir, bu nedenle bir PNG dosyasını açtığınızda görüntü tam olarak kurtarılır.
  • BMP – Yalnızca Microsoft’a özel bulunan bir biçim. Kayıpsızdır, ancak sık kullanılmaz.

Ayrıca, kayıplı bir fotoğrafı kayıpsıza dönüştürmenin, fotoğrafın verilerini geri yüklemeyeceğine de dikkat edilmelidir.

Kayıplı sıkıştırma

Fotoğrafa daha da küçük bir boyut kazandırmak için, kayıplı sıkıştırma fotoğrafın bazı kısımlarını atar. Ancak bu, fotoğrafın kötü görüneceği anlamına gelmez. İşte iki ana kayıplı sıkıştırma türü.

JPG

JPEG olarak da bilinen bu biçim, uyguladığınız sıkıştırma düzeyine bağlı olarak fark edebileceğiniz fotoğraf parçalarından kurtulur. Normal bir sıkıştırma miktarı fark edilmeyecektir, aşırı sıkıştırma ise bariz olabilir.

Bir JPG görüntüsünün kalitesini düşürmenin başka yolları da vardır. JPG’yi çok fazla döndürürseniz, kalitede bir fark göreceksiniz. Bunun nedeni, fotoğrafın her dönüşte kendisini yeniden sıkıştırması ve bu süreçte bazı verileri kaybetmesi gerektiğidir. Bununla birlikte, bir JPG’yi kayıpsız olarak döndüren programlar var. Bir JPG’yi birden çok kez kaydederseniz aynı bozulma geçerlidir.

GIF

GIF, sahip olduğu renklerin sayısını azaltarak dosyaları sıkıştırır. Fotoğrafta 256’dan fazla renk varsa (eski bilgisayarların sahip olabileceği maksimum renk miktarı), bu biçim görüntünün daha az çekici görünmesini sağlar. GIF’ler için en iyi kullanım, animasyonlu görüntüler içindir.

Aşağıdaki örnek, 8 renkten 256 renge kadar değişen GIF resimleri arasındaki bir karşılaştırmayı göstermektedir.

 

Bir cevap yazın