Kullanıcı Deneyimi Analizi

Kullanıcı deneyimi (UX) , bir kullanıcının, bir web sitesi, web uygulamasında etkileşime girerken nasıl hissettiğidir neler deneyimlediğidir.

Kullanıcı Deneyimi
Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı Deneyimi Tasarımla Değil İnsanlarla İlgilidir

Kullanıcı deneyimi, insanların bir web sitesinde gezinirken, bir mobil uygulama kullanırken veya bir şirketin dijital ürünleri veya hizmetleriyle başka bir şekilde etkileşimde bulunurken nasıl hissettiklerini tanımlar. Kullanıcı arayüzü, kullanılabilirlik ve kullanıcı araştırması gibi istisnai kullanıcı deneyimleri tasarlamaya katkıda bulunan birçok unsur vardır. Ancak kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanıcı deneyimine eşit değildir. Gereksiz geliyor, ancak UX, UX profesyonellerinin deneyimi etkilemek için bir araya getirdiği ayrı öğeler değil, insanların gerçekte deneyimledikleri şeydir. UX tasarımının öğelerini optimize etmek ve iyileştirmek, son kullanıcının nasıl hissettiğini büyük ölçüde etkileyebilir, ancak her zaman tasarımcının kontrolü dışında olan bazı şeyler olacaktır.

Kullanıcı deneyiminin fiziksel etkileşimlere uygulanamaması için hiçbir neden olmamasına rağmen, terim genellikle dijital teknoloji ile etkileşimler için ayrılmıştır. Bu, UX metodolojilerinin tel çerçeveleme, kullanılabilirlik ve diğer dijitale özgü süreçler gibi alanlara odaklanma biçiminde kanıtlanmıştır .

Kullanıcı Deneyiminin Yönleri

Olağanüstü kullanıcı deneyimleri için tasarım yapmak, son kullanıcıyı mutlu etmeye dayanır. Bu, UX tasarlanmadan önce şirketlerin kullanıcılarının ihtiyaçlarını ve önceliklerini net bir şekilde anlaması gerektiği anlamına gelir. Derinlemesine kullanıcı araştırması, UX tasarımcılarının UX’in her yönünün işlevselliği ve değeri ile ilgili kararlar almasına olanak tanır.

Peter Morville , UX sürecinin lineer değil çok boyutlu olduğunu göstermek için bu yönleri bir petek şeklinde ortaya koydu:

Kullanıcı Deneyimi
Kullanıcı Deneyimi

Bu yedi öğe, harika deneyimlerin tasarımına rehberlik etmenin yanı sıra bunların etkinliğini test etmek, araştırmak ve ölçmek için kullanılabilir ( örneğin, Kullanıcı Testinin bunları bir kullanıcının sorabileceği sorular olarak nasıl yeniden çerçevelediğini görün ). Her yönü daha iyi anlamak için ticari bir bankacılık web sitesinin deneyimini düşünün:

 • Useful : Web sitesi, hesap bakiyeleri ve fatura ödeme gibi hizmetler sunar.
 • Usable : Hesap bakiyenizi görüntülediğinizde, bilgiler doğru ve aranabilir, böylece son para yatırma ve çekme işlemlerini inceleyebilirsiniz. Başka bir deyişle, beklediğiniz şekilde çalışır ve her seferinde çalışır.
 • Desirable edilir : Arayüz, bir şubeyi ziyaret etmektense mali durumunuzu yönetmenizi kolaylaştırır.
 • Accessible : Web sitesi, görme bozukluğu veya diğer engeller gibi erişilebilirlik ihtiyaçlarını karşılar.
 • Credible : Site, oturumunuzu sonlandırdığınızda otomatik olarak oturumu kapatma gibi ek güvenlik özelliklerinin yanı sıra güvenli erişime sahiptir.
 • Findable : Yeni bir kredi kartı istediğinizde, mevcut teklifleri bulmak ve çevrimiçi olarak başvurmak kolaydır.
 • Valuable : Web sitesindeki self servis özellikler, destek merkezi maliyetlerini düşürür ve müşteri memnuniyetini artırır, bu da onu müşteriler için değerli bir deneyim ve iş için iyi bir yatırım haline getirir.

Herhangi bir kullanıcı deneyimi tasarımında yukarıdaki hususların hiçbiri göz ardı edilmemekle birlikte, şirketlerin derinlemesine kullanıcı araştırması yoluyla kullanıcılarının en yüksek önceliklerinin neler olduğunu bilmeleri önemlidir. Bazen, bir ekip kaynaklarının çoğunu inanılmaz işlevsellik (kullanılabilir) tasarlamaya harcar, ancak daha sonra müşterilerinin görsel tasarım yeterince güzel olmadığı (istenilir) olmadığı için buna dokunmayacağını keşfederler.

İşletmeler, kullanıcı deneyimini incelerken “değerli”yi “benzersiz” veya “yenilikçi” ile karıştırmamaya özen göstermelidir. Bir sitenin görünümü ve verdiği his, kullanıcı deneyiminin her bölümünü kapsamaz ve bazen basit bir çözüm en iyisidir. Bir site güzel ve modern olabilir, ancak gereksiz yere karmaşıksa (yani kullanılabilirliği zayıfsa) yine de genel kullanıcı deneyimi kötü olabilir.

Web Sitesinde Kullanıcı Deneyimi Nasıl Olmalı?

Web tasarımı açısından , kullanıcı deneyimi en iyi uygulamaları, bir web sitesini kullanımı kolay ve tüketiciler için çekici hale getirmeye odaklanır. Bu, güçlü duygusal tepkiler oluşturmak için içerik, görüntü ve medya kullanılarak yapılır. Kullanıcı Deneyimi veya UX tasarımı çok önemlidir çünkü tasarım kötüyse pek çok ziyaretçi sitede kalmaz.

Kullanıcı deneyimi (UX) , dönüşüm oranlarını önemli ölçüde etkilediği için web tasarımı için önemlidir . Bir web sitesinin nasıl göründüğü ve çalıştığı, bir ürünün tüketiciye ne kadar ilginç göründüğünü ve onu satın alma şanslarının ne olduğunu doğrudan etkileyen faktörlerdir. İşte olumlu bir kullanıcı deneyimi yaratmanın önemini vurgulayan bazı gerçekler. Bir kullanıcı her web sitesiyle farklı şekilde etkileşime girer.

 • Araştırmalar, ziyaretçilerin %55’inden fazlasının bir web sitesinde 15 saniyeden az zaman harcadığını tahmin ediyor. En iyi uygulamalar, bir kullanıcının dikkatini 59 saniye veya daha kısa sürede çekmeye odaklanmayı önerir.
 • İnsanların yaklaşık %40’ı yavaş yüklenen web sitelerinden çıkıyor.
 • Araştırmalar, bir web sitesine güvenmeyen kullanıcıların %94’ünün bunu tasarımından dolayı yaptığını gösteriyor.
 • Kolay gezinme ve orijinal, ilgi çekici içerik, bir kullanıcının bir sitede ne kadar zaman geçirdiğini ve kullanıcı deneyimini etkileyen en büyük iki faktördür.

UX ve UI arasındaki fark

Yine de, Kullanıcı Deneyiminin Kullanıcı Arayüzü ile aynı şey olmadığını dikkate almalısınız . Aslında, bu iki terim birbirinin yerine kullanılabilir, ancak Kullanıcı Arayüzü veya Kullanıcı Arayüzü, bir hizmetin veya ürünün nasıl çalıştığı ve yüzeyde nasıl göründüğü ile ilgilidir. Kullanıcı deneyimi tasarımı , bir kullanıcının belirli bir sorunla başa çıkmasına nasıl yardımcı olacağına ilişkin bir hizmet veya ürünün işlevselliğine odaklanır.

İyi bir Kullanıcı Arayüzü veya UI tasarımcısının harika bir yazılım geliştiricisi olması da aynı derecede önemlidir. Harika bir kullanıcı arayüzü tasarımınız yoksa harika bir kullanıcı deneyimi yaratamazsınız. Harika bir UI tasarımı, harika bir kullanıcı deneyimi ile kötü bir insan bilgisayar etkileşimi arasındaki farkı yaratabilir. Harika bir kullanıcı arayüzü tasarımı, çevrimiçi işinizi yapabilir veya bozabilir. Harika bir yazılım tasarımının uzun vadede size çok fazla para kazandırması gibi, harika kullanıcı deneyimi de size çok fazla para kazandıracak. Ürününüzün başarılı olmasını istiyorsanız, harika bir kullanıcı deneyimine sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

Örnek olarak, bir mobil cihaz uygulamasındaki bir ekranın görsel tasarımını veya bir sitedeki CTA düğmesini düşünün. Bu ikisi, otantik UI bileşenlerini temsil eder. UX tasarımı , bu tür öğeleri kullanır ve kullanıcı için en iyi deneyimi oluşturmak için birlikte nasıl çalıştıklarını belirler. Basitçe söylemek gerekirse: UI, kullanıcı deneyiminin hayati bir parçasıdır.

Bir Web Sitesinin UX’ini Olağanüstü Yapan Nedir?

Web veya mobil uygulamalarda iyi bir kullanıcı deneyimine katkıda bulunabilecek birkaç faktör vardır. Kullanıcı deneyiminin unsurları aşağıdaki gibidir:

 1. Birinci sınıf, alakalı içerik
  Web sitenizin veya uygulamanızın genel işlevselliğinin yanı sıra, bunlar, sonunda kullanıcı için faydalı olacak alakalı içeriğe ihtiyaç duyar. İçerik, dağıtılan hizmetlerin veya ürünlerin özgünlüğüne bağlı olarak uyarlanmalıdır. Ayrıca, bunların hedef kitleniz için farklı sorunları nasıl çözebileceğine dair içgörüler sunmalıdır. Bu nedenle web sitenizde bir blog bulundurmak gereğinden fazladır. Harika bir Kullanıcı Deneyimine katkıda bulunur .
 2. Fonksiyonel arayüz
  Sitenizi bilgi ile paketlemek yeterli değildir. Bu bilgi, iyi düşünülmüş bir arayüzle sağlanabilecek erişim kolaylığı gerektirir. En iyi arayüz, doğal ve sezgisel hissettiren arayüzdür. Bunun için web siteniz yazı tipleri, yazı tipi boyutu, renkler ve sitenin genel düzeni açısından tutarlı olmalıdır .
 3. Kullanımı basit
  Bir gezinme çubuğu, bir açılır menü, her sayfada ana sayfaya bir bağlantı veya bir arama çubuğu – bunların tümü web sitenizde harika bir kullanıcı deneyimine katkıda bulunabilir!
 4. Güvenilirlik
  Sitenin dikkat çekebilmesi için, güvenilirliğe çok önem verilerek tasarlanmalıdır. Buna, web sitenize veya uygulamanıza kişisel verileri gönderen kullanıcı söz konusu olduğunda çok fazla güvenilirlik ekleyen bir SSL sertifikası ekleyebilirsiniz.
 5. Otomatik yanıtlar
  Son zamanlarda, web sitenizin tüm işlevselliğini artıran kullanıcı deneyimine yeni bir ekleme, otomatik kişiselleştirilmiş iletişimin eklenmesiyle temsil edilmektedir. Otomasyon, kullanıcı katılımını iyileştirebilir ve ayrıntılara dikkat edilmesini sağlayabilir. Sitenizdeki bir sohbet robotu belirli bir dizi soruya yanıt verebilir. Bu, kullanıcının bir yanıt beklemesi gerekmeyeceğinden, yanıta neredeyse anında erişileceğinden faydalıdır. Ayrıca, bülteninize abone olanlara her zaman otomatik yanıt göndermeyi seçebilirsiniz. Kullanıcıları topluluğunuza davet etmek, güvenilirlik ve güvenilirlik açısından çok şey katar.
 6. İnsan temelli etkileşim
  Otomatik yanıtlar yeterli değildir. Bazı çevrimiçi iletişim fikirleriniz (formlar gibi) olduğundan emin olun. Herhangi bir sorguya zamanında yanıt veren bir müşteri hizmetleri ekibiniz olmalıdır. Bunu başaramazsanız, kullanıcılar sitenizi tekrar ziyaret etmeyecek veya mevcut ziyaretlerini terk edeceklerdir

İyi bir kullanıcı deneyimi nedir?

Harika bir web sitesi tasarlamak için müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamak çok önemlidir. Müşterilerinizin ne istediğini ve kullanıcı davranışlarını anladığınızda, muhtemelen daha başarılı olacak bir web sitesi tasarlayabilirsiniz. Web sitenizin başarısı, içeriğinizi sunma şeklinize ve resim ve grafikleri ne kadar etkili şekilde kullandığınıza bağlıdır. Web sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız, kullanımının kolay ve çekici olduğundan emin olun.

Unutmayın, her şey genel kullanıcı deneyimi ile ilgilidir.

Harika bir kullanıcı deneyimi yaratmanın görsel tasarım süreci, araştırma aşamasıyla başlar. Harika bir web sitesi oluşturmak için müşterilerinizin ne istediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu anlamanız gerekir. Nasıl göründüğünü ve çalıştığını görmek için başlatmadan önce web sitenizi test etmeniz önemlidir. UX tasarımının son ve en önemli kısmı, çevrimiçi hale getirmeden önce çalıştığından emin olmak için nihai ürün web sitenizi test etmektir.

Web siteniz için harika UX tasarımının faydaları

Herhangi bir web sitesinin başarısı, ürün ve hizmetlerinin kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Müşterileriniz için harika bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya odaklandığınızda, satışlarda bir artış ve buna bağlı olarak yedek kaynaklarda bir artış göreceksiniz. Müşterileriniz işletmenizle ilgili harika bir deneyime sahip olduğunda, sizi arkadaşlarına ve aile üyelerine yönlendirmeleri daha olasıdır. Müşterileriniz sizinle her alışveriş yaptıklarında harika bir deneyim yaşarlarsa, başarılı bir şirkete sahip olursunuz.

 • Müşteri memnuniyetini elde tutma sürecini oluşturun
 • Yoldaki geliştirme maliyetlerini azaltın
 • Yatırım getirinizi artırın
 • SEO trafiğinde artış
 • Rekabet avantajı

Bir cevap yazın