Ön bellekleme nedir?

CDN önbelleğe alma sunucuları , dünyanın her yerindeki veri merkezlerinde bulunur. Cloudflare, içeriğe erişen son kullanıcılara mümkün olduğunca yakın olmak için dünya çapında 250 şehirde CDN sunucularına sahiptir. CDN sunucularının bulunduğu bir konuma da veri merkezi denir.

Ön bellekleme Caching nedir?
Ön bellekleme Caching nedir?

Bir CDN veya içerik dağıtım ağı, içeriği (görüntüler, videolar veya web sayfaları gibi) son kullanıcılara kaynak sunuculardan daha yakın bulunan proxy sunucularında önbelleğe alır . (Proxy sunucusu, istemcilerden istekleri alan ve bunları diğer sunuculara ileten bir sunucudur.)

Sunucular, istekte bulunan kullanıcıya daha yakın olduğu için, bir CDN içeriği daha hızlı iletebilir.

Bir CDN’yi bir bakkallar zinciri gibi düşünün: Alışveriş yapanlar, yüzlerce kilometre uzakta olabilen yiyeceklerin yetiştirildiği çiftliklere kadar gitmek yerine, yine de biraz seyahat gerektiren ancak yine de bir miktar seyahat gerektiren yerel bakkallarına giderler. çok yakın. Marketler uzaktaki çiftliklerden yiyecek stokladığından, market alışverişi günler yerine dakikalar alır. Benzer şekilde, CDN, web sayfalarının çok daha hızlı yüklenmesi için İnternet’te görünen içeriği “stok” olarak önbelleğe alır.

Bir kullanıcı bir CDN kullanarak bir web sitesinden içerik istediğinde, CDN bu içeriği bir kaynak sunucudan alır ve daha sonra gelecekteki istekler için içeriğin bir kopyasını kaydeder. Önbelleğe alınan içerik, kullanıcılar talep etmeye devam ettiği sürece CDN önbelleğinde kalır.

 

CDN önbellek isabeti nedir? Önbellek özlemi nedir?

Önbellek isabeti , bir istemci aygıtın içerik için önbelleğe istekte bulunması ve önbelleğin bu içeriği kaydetmesidir. Önbellek, istenen içeriğe sahip olmadığında bir önbellek kaçırma oluşur.

Önbellek isabeti, içeriğin çok daha hızlı yüklenebileceği anlamına gelir, çünkü CDN bunu hemen son kullanıcıya teslim edebilir. Bir önbellek kaçırma durumunda, bir CDN sunucusu isteği kaynak sunucuya iletir, ardından kaynak sunucu yanıt verdiğinde içeriği önbelleğe alır, böylece sonraki istekler bir önbellek isabetine neden olur.

 

CDN önbelleğe alma sunucuları nerede bulunur?

CDN önbelleğe alma sunucuları , dünyanın her yerindeki veri merkezlerinde bulunur. Cloudflare, içeriğe erişen son kullanıcılara mümkün olduğunca yakın olmak için dünya çapında 250 şehirde CDN sunucularına sahiptir. CDN sunucularının bulunduğu bir konuma da veri merkezi denir.

 

Önbelleğe alınmış veriler bir CDN sunucusunda ne kadar süre kalır?

Web siteleri CDN sunucularına istenen içerikle yanıt verdiğinde, içeriğin TTL’sini de ekleyerek sunucuların içeriğin ne kadar süreyle saklanacağını bilmesini sağlar. TTL, yanıtın HTTP başlığı adı verilen bir bölümünde depolanır ve içeriğin kaç saniye, dakika veya saat önbelleğe alınacağını belirtir. TTL’nin süresi dolduğunda, önbellek içeriği kaldırır. Bazı CDN’ler, içerik bir süreliğine talep edilmezse veya bir CDN müşterisi belirli içeriği manuel olarak temizlerse, dosyaları önbellekten erken temizler.

 

Diğer önbelleğe alma türleri nasıl çalışır?

DNS önbelleğe alma , DNS sunucularında gerçekleşir. Sunucular, son DNS aramalarını önbelleklerinde saklarlar, böylece ad sunucularını sorgulamak zorunda kalmazlar ve bir etki alanının IP adresiyle anında yanıt verebilirler.

Arama motorları , erişmeye çalıştıkları web sitesi geçici olarak kapalı veya yanıt veremese bile kullanıcı sorgularını yanıtlamak için arama sonuçlarında sıklıkla görünen web sayfalarını önbelleğe alabilir.

 

Cloudflare önbelleğe almayı nasıl kullanır?

Cloudflare , uluslararası olarak dağıtılan 250 PoP içeren bir CDN sunar . Cloudflare ücretsiz CDN önbelleğe alma hizmetleri sunarken, ücretli CDN müşterileri içeriklerinin önbelleğe alınma şeklini özelleştirebilir. Ağ Anycast’tir , yani aynı içerik bu veri merkezlerinden herhangi birinden teslim edilebilir. Londra’daki bir kullanıcı ve Sidney’deki bir kullanıcı, yalnızca birkaç mil uzaklıktaki CDN sunucularından yüklenen aynı içeriği görüntüleyebilir.

Bir cevap yazın