Sayfa Boyutu Sıkıştırma

Web sitesinin sayfa boyutu büyüdükçe açılma hızı yavaşlayacaktır. Sayfadanın hızlı açılmasını sağlamak için sayfa yer alan tüm içeriklerin html, css, js gibi dosyaların sıkıştırılması önerilir.

Sıkıştırma, web sayfası indirme sürelerini hızlandırmaya ve ayrıştırma sürelerini azaltmaya yardımcı olur, bu da sunucuların belirli bir web sitesinde CSS ve HTML kodlaması içindeki sembolleri okumasını ve/veya yorumlamasını kolaylaştırır.

Bazı web sitesi sahipleri, web sitesi tasarımı ve bakımıyla ilgili en iyi uygulamaları takip etmedikleri için bu değişikliklerden vazgeçmektedir.

Diğer durumlarda, bunun nedeni, küçük değişikliklerin indirme sürelerinde nasıl büyük bir fark yarattığını anlamamalarıdır. Ancak, yoğunlaştırılmış görüntülerle birlikte bu değişikliklerin sunucu yanıt süreleri üzerinde gerçek ve ölçülebilir bir etkisi vardır.

Google, bir web sitesinin hızını her zaman kullanılabilirliğin önemli bir göstergesi olarak görmüştür. Belirli bir sayfa ne kadar hızlı yüklenirse, kullanıcı deneyimi o kadar iyi olur.

Sonunda, ziyaretçiler yavaş yüklenen web sayfalarını amaçsızca beklemek istemezler.

Google e’ye göre iyi ve ideal bir sayfa yükleme süresi üç saniyedir. Bununla birlikte, en son kıyaslama raporu bulgularına göre , çoğu sitenin yüklenmesi yedi saniye sürdüğü için pek çok site bunun yakınında bile değil.

Sıkıştırmayı etkinleştirin

Bir tarayıcı web sitenizi yüklediğinde, aslında önce sunucudan kaynakları indirir. 150 bayttan büyük dosyalarınız varsa, tarayıcının indirme süresi daha uzundur ve bu da sayfanızın daha yavaş yüklenmesine neden olur. Bununla, 150 bayttan büyük dosyalarınızın boyutunu sıkıştırmanız şiddetle tavsiye edilir. Apache geliştiricileri, aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza koyarak bunu kolayca yapabilir:

Büyük dosyaların sıkıştırılmasını sağlamak, sitenizin kaynakları daha hızlı yüklemesini sağlar. Ancak sıkıştırma, görsellerinizin kalitesini etkileyeceğinden yalnızca görseller dışındaki dosyalar için kullanılmalıdır.

JavaScript ve CSS dağıtımını optimize etmek önemlidir çünkü kritik oluşturma yolunu da optimize eder . Kritik oluşturma yolu, web sayfanızın içeriği gerçekte görüntülenmeden önce arka planda gerçekleşen olaylar dizisidir.

Web sayfanızın ekranın üst kısmındaki bölgenin tarayıcınızda görünmesini sağlayan gerekli olayları belirler. Kritik oluşturma yolunu optimize etmek, aslında sayfa yükleme sürenizden çok önemli bazı saniyeler alabilir.

CSS, JavaScript ve HTML’nizi küçültmek, web sunucusundan istenen veri miktarını en aza indiren dosya boyutlarını azaltır. Bu tekniği doğru kullanmak sayfa hızınızı önemli ölçüde artıracaktır.

JavaScript, CSS ve HTML dosyalarını küçültmek için yorumların ve fazladan boşlukların kaldırılması gerekir. Kodu en aza indirgemek ve dosya boyutunu küçültmek için değişken adlarını da daraltmak gerekir. Küçültülmüş dosya sürümü, ağ isteklerinin bant genişliğini azaltırken aynı işlevselliği sağlar. Küçültmek için bu araçları kullanabilirsiniz:

CSS Sıkıştırma
CSS Sıkıştırma

Bir cevap yazın