SEO ve Reklam Maliyetleri

Web sitenizin sayfa hızı önemlidir. Hedef kitleniz için net bir mesaj içeren güzel tasarlanmış bir sayfanız olabilir, ancak bu kitle oraya makul bir sürede (2 saniye veya daha az) ulaşamazsa, siteniz onlar bir şey görmeden terk edilecektir. veya herhangi bir önemli işlemi tamamlayın.

Bir sayfanın yüklenmesi için 15 saniye beklemeyeceğinizi önceki web deneyimlerinden eminim biliyorsunuzdur. Neden ziyaretçilerin de aynısını yapmasını bekliyorsunuz?

Web Performansı ve Dönüşüm Oranları

Araştırmalar, sitenizin yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, işletmenizin birincil temas noktası olan web siteniz aracılığıyla tamamlayacağı dönüşüm sayısının o kadar az olduğunu göstermiştir.

İster ürün satan bir e-ticaret şirketi, ister abone toplamak isteyen bir işletme veya değerli bilgileri paylaşmaya çalışan bir kuruluş olun, uzun sayfa yükleme süreleri müşteri deneyiminiz (CX) için önemli bir husustur .

Sitenizdeki trafik söz konusu olduğunda, daha sorunsuz bir kullanıcı yolculuğu başka bir benzer hizmet, ürün veya bilgi aramak olduğunda, insanlar sınırlı dikkatlerini beklemekle harcamazlar.

Burada, sayfa yükleme süresindeki küçük bir artımlı değişikliğin dönüşüm oranlarını ve müşteri deneyimini nasıl olumsuz etkilediğine dair bir örnek verilmiştir.

Yukarıda Web Performance Today’den , web performansının Walmart.com için dönüşüm oranları üzerindeki etkisini gösteren bir bilgi grafiği yer almaktadır .

Tüm Cihazlarda Web Performansı

Masaüstü deneyimlerine ek olarak, web performansının tüm cihazlarda bir endişe kaynağı olması gerekir. Pek çok web geliştirme şirketi , web istemcilerinin hedef kitlesinin çoğunluğunun mobil kullanıcılar olacağını anladıkları için artık mobil öncelikli bir yaklaşımı benimsemeyi seçiyor .

Sitenizin bir mobil cihazda verimli bir şekilde yüklenmemesi artık bir bahane değil.

Kullanıcılar mobilde arama yaparken yavaş sayfa yükleme hızlarına karşı daha hoşgörülüydü, ancak mobil hizmetler ve web teknolojisindeki gelişmeler nedeniyle bu artık kabul edilebilir bir kullanıcı deneyimi değil. Herhangi bir sayfa yükleme veya web performansı sorunlarınız varsa, web tasarımınızda hemen ele alınmalıdır.

Bu, Telegraph’tan mobil ve tablet kullanan kullanıcıların yüzdesine karşı masaüstü kullananların yüzdesini gösteren bir grafiktir . 2016 yılında mobil/tablet kullanımının ilk kez masaüstünü geçtiğini görebilirsiniz.

Web performansı ve Arama Sıralaması

Yavaş web sitesi performansı dönüşüm oranlarına zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda sitenizin SEO performansına zarar verebilir. Google, arama sıralamasını belirleyen bir diğer faktör olarak, 2010 yılından bu yana web sayfalarının yüklenme sürelerine dikkat etmektedir.

Arama motoru optimizasyonu araçlarında bilinen bir lider olan Moz , “Düşük bir sayfa hızı, arama motorlarının tahsis edilen tarama bütçesini kullanarak daha az sayfa tarayabileceği anlamına gelir ve bu, dizine eklemenizi olumsuz etkileyebilir” diyor.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO)

Harika web sitesi tasarımı, göründüğünün ötesine geçer. Web sitesi sayfası performansı, arama algoritmalarının kullandığı bir sıralama faktörü olduğu ve bir işletmenin dönüşüm oranlarını önemli ölçüde etkilediği için eşit derecede önemlidir.

Kissmetrics , “Sayfa yanıtında 1 saniyelik bir gecikme, dönüşümlerde %7’lik bir azalmaya neden olabilir” diyor. “Bir e-ticaret sitesi günde 100 bin dolar kazanıyorsa, 1 saniyelik bir sayfa gecikmesi potansiyel olarak size her yıl 2,5 milyon dolarlık satış kaybına mal olabilir” diyerek takip ediyorlar .

Bu nedenle işletmenize bir iyilik yapın ve web sitenizin sayfa performansını denetleyin ve web sayfanızın performansını artırmak için tüm bu adımları uyguladığınızdan emin olun.

Web Sitenizin Hızını Artırmanın 5 Adımı

1. İyi bir web sitesi barındırma seçin

Uzun lafın kısası, ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz. Sitenizi WordPress veya Drupal gibi sağlam bir platformda çalıştırıyorsanız, onu desteklemek için yeterli barındırma (VPS veya Dedicated) edinin.

2. Kütüphanelere dikkat edin

Sitenizde çok fazla sürüklenmeye neden olabilecek ağır JavaScript kitaplıkları mevcuttur. Web sayfasına giderken kitaplıkların hemen indirilmesi yerine ertelendiğinden emin olmak için bir geliştiriciye sahip olun

3. CSS/JavaScript’inizi küçültün:

CSS ve Javascript’i küçültmeye yardımcı olması için Google PageSpeed ​​Araçlarını kullanın .

4. Uygun olduğunda Tarayıcı Önbelleğinden Yararlanın:

Sitenizde günden güne değişmeyen içerik varsa, web sayfanızın gerektiğinde önbelleğe alındığından emin olmak için bir geliştiriciyle çalışmalısınız. Bu, kullanıcının sitenizi her ziyaret ettiğinde sayfadaki tüm varlıkları indirmek için zaman harcamasına gerek olmayacağı anlamına gelir.

5. Sıkıştırmayı etkinleştir

Tüm tarayıcılar, HTTP istekleri için GZIP sıkıştırmasını destekler. Bu, aktarılan dosyaların boyut olarak %90’a kadar küçültüldüğü ve ardından size sunulduğu anlamına gelir. Görüntüler sıkıştırılabilir ve uygun şekilde sığacak şekilde optimize edilebilir. Küçük resim olacak 2 MB’lık bir resim sunmanın anlamı yok!

 

Bir cevap yazın