Web Sitesi Performansının Önemi

Web sitesi hızının kullanıcı deneyimi, SEO ve dönüşüm oranları üzerinde büyük etkisi vardır . Web sitesi performansını iyileştirmek, bir web sitesine trafik çekmek ve site ziyaretçilerini etkileşimde tutmak için çok önemlidir.

Görsel Optimizasyonu Nedir?

Web sitenizin yavaş açılmasına neden olan en önemli şey görsellerdir. Sitenizdeki büyük boyutlardaki resimler, web sitenizi yavaşlatarak yavaş açılmasına neden olur. Olumsuz kullanıcı deneyimine neden olur.

Sayfa Boyutu Sıkıştırma

Web sitesinin sayfa boyutu büyüdükçe açılma hızı yavaşlayacaktır. Sayfadanın hızlı açılmasını sağlamak için sayfa yer alan tüm içeriklerin html, css, js gibi dosyaların sıkıştırılması önerilir.

First Contentful Paint (FCP) nedir?

DCL ve FCP, Google’ın bir web sayfasının performansını değerlendirmek için kullandığı önemli metriklerdir. Bu metrikler, yalnızca bir sayfanın toplam yükleme süresini veya ilk bayta kadar geçen süreyi (TTFB) ölçmekten daha derine iner.

DOMContentLoaded nasıl iyileştirilir?

İnsanların en hızlı araba, en hızlı koşucu, en hızlı bilgisayar işlemcisi, hatta en hızlı web sitesi tarafından büyülendiği bir sır değil. Günümüzün teknoloji endüstrisinde, en yüksek hız ve performansı elde etmek için web sitenizi duyarlı web tasarımı ile optimize etmek bir zorunluluktur. 

Web Sitenizin HTTP İsteklerini Nasıl Azaltabilirsiniz?

HTTP istekleri, bir web tarayıcısı bir web sayfasındaki bilgi için web sitenizin sunucusuna bir “istek” gönderdiğinde gerçekleşir. Bir kullanıcı web sitenizdeki bir sayfayı ziyaret ettiğinde, sunucunuz bu isteği dikkate alır ve o sayfada bulunan dosyaları kullanıcının tarayıcısına döndürür. Bir web sitesinin yapması gereken daha az HTTP isteği, sitenin daha hızlı yüklenmesini sağlar.

İlk Bayt Süresi (TTFB)

Bir sitenin İlk Bayt Süresi (TTFB), kullanıcının gezinmeye başladığı andan istediği sayfanın HTML’sinin gelmeye başladığı zamana kadar geçen süredir.

Sayfa Yüklenme Süresi

İnternetteki hemen hemen herkes bir İçerik Dağıtım Ağının ( CDN ) faydalarını deneyimlemiştir. Google, Apple ve Microsoft gibi şirketler de dahil olmak üzere teknoloji şirketlerinin çoğu, web sayfası içeriğinin yüklenmesindeki gecikmeyi azaltmak için CDN’leri kullanır.

Use cookie-free domains ( Harici Link Kullanımı )

Gereksiz çerez trafiğini önlemek için farklı bir domainden veya subdomain den statik içerik sunulması önerilir.

Ön bellekleme nedir?

CDN önbelleğe alma sunucuları , dünyanın her yerindeki veri merkezlerinde bulunur. Cloudflare, içeriğe erişen son kullanıcılara mümkün olduğunca yakın olmak için dünya çapında 250 şehirde CDN sunucularına sahiptir. CDN sunucularının bulunduğu bir konuma da veri merkezi denir.