WebP nedir?

WebP , Google tarafından önerilen web için yeni nesil bir resim biçimidir. JPEG ve PNG gibi formatlar tasarlandığından, görüntü sıkıştırma tekniklerindeki ilerlemeden yararlanır. Genellikle görüntüleri eski formatlardan önemli ölçüde daha küçük miktarda veriye sıkıştırabilir.

WebP nedir
WebP nedir

WebP, görüntüler için üstün kayıpsız ve kayıplı sıkıştırma sağlayan modern bir görüntü formatıdır.

WebP kayıpsız görüntüler PNG’lerden yaklaşık %26 daha küçüktür, kayıplı görüntüler ise JPEG’lerden yüzde %25 – %34 daha küçüktür. Şu anda WebP yalnızca Firefox, Google Chrome ve Opera’da desteklenmektedir.

WebP çok yönlüdür ve zamanla web’de kullanılan görüntü formatlarınının yerini alabilir:

  • WebP kayıplı sıkıştırma yapabilir, bu nedenle fotoğraf ve fotoğraf benzeri görüntüler için JPEG yerine kullanılabilir.
  • WebP kayıpsız sıkıştırma yapabilir ve görüntülerin saydam bölgelere sahip olabileceği anlamına gelen bir alfa kanalını destekler. Bu nedenle, tam olarak çoğaltılması gereken keskin geçişlere sahip görüntüler (örn. çizgi sanatı ve grafik tasarım öğeleri) gibi PNG yerine kullanılabilir.
  • WebP görüntüleri canlandırılabilir, bu nedenle hareketli GIF resimlerinin yerine kullanılabilir.

Şu anda WebP’yi destekleyen ana tarayıcı Google’ın Chrome’udur.

WebP’nin görüntüleri yerleşik biçimlere kıyasla ne kadar iyi sıkıştırdığına dair birkaç çalışma yayınlandı. Bu çalışmalar, WebP’nin nasıl performans gösterdiğinin faydalı bir resmini sunar.

WebP nedir?
WebP nedir?

 

Bir cevap yazın